Методика проведення позакласних занать з математики у початкових класах
Розв'язання задач, прикладів та інших завдань, запропонованих в газеті, не повинно займати занадто багато часу. У дітей може не вистачити терпіння на тривале обдумування, тим більше що ці завдання для них не є обов’язковими.
Газета буде мати успіх і виконувати своє призначення, якщо до її математичного змісту буде привернуто увагу учнів. До математичного матеріалу газети вчитель може зверта
тись під час уроків, заздалегідь передбачивши його у якості додаткових завдань окремими учнями, які швидко впорались з вправами, запропонованими всьому класу. Після виконання додаткового завдання учень повинен отримати оцінку.
Робота з газетою може включати організацію змагання між окремими учнями за найбільшу кількість вирішених завдань, запропонованих математичною газетою, відгаданих загадок, виконаних завдань, а також за найбільш цікавий матеріал, поданий у газеті. З цією метою необхідно налагодити облік змагання, його гласність. На зборах відзначити тих дітей, які проявили себе в роботі з газетою. Корисно в певні святкові дні організувати виставку стінних газет. Учнівські комісії при цьому відбирають кращі газети, а адміністрація школи оголошує подяку відповідним членам редколегій.
Під час відбору матеріалів для газети слід орієнтуватись не лише на сильних учнів, але й на середніх та слабких. Облік вирішених задач, взятих з газети, дозволяє відзначити та заохотити не лише тих, які завжди активні, але й слабких учнів, які проявили певну здогадливість, пробуджуючи тим самим і в них цікавість до математики.
Математичні куточки в класах
В результаті проведення різноманітних форм класної та позакласної роботи з математики виникає необхідність в тому, щоб наочний матеріал, вимірювальні та інші інструменти й прилади, стінні газети, зошити з складеними дітьми задачами та ін. Зосередити в класі в певному місці. Ц цією метою може бути організований математичний куточок.
Куточок - це не просто місце зберігання накопичених матеріалів, а відображення діяльності учнів класу в процесі класної та позакласної роботи з математики, відображення тих змін, які відбуваються в процесі цієї діяльності.
Математичний куточок організується і оформлюється за активної участі дітей. Робота учнів у куточку має різноманітний характер:
1. У відповідності з вивченим матеріалом поступово накопичуються записані в окремий зошит задачі життєвого, пізнавального характеру, складені самими учнями. Ця збірка задач знаходиться в куточку. За накопичення задач і оформлення збірника несуть відповідальність певні учні.
2. Ведеться альбом з вирізками з газет та іншими матеріалами, в яких відображені числові дані про досягнення країни в різних галузях економіки, про отримані врожаї в районі чи області, про найвищі врожаї різних культур, норми годівлі домашніх тварин, швидкості різних марок машин, спортивні досягнення учнів школи та найвищі досягнення в різних видах спорту, про ціни на найбільш відомі дітям товари та продукти та ін. Ці дані повинні постійно використовуватись дітьми під час складання задач.
3. Складається збірка цікавих математичних відомостей під назвою “Чи знаєте ви . ”. в ній накопичуються відомості, які діти можуть прочитати в газетах, дитячих журналах, книгах. В збірці наводяться не лише цікаві факти, пов’язані з математикою, але й записується джерело, звідки вони отримані (назва, автор, число, рік, сторінки), або просто до сторінки збірки приклеюється відповідна вирізка.
4. В куточку вивішуються яскраво оформлені плакати з повідомленнями про вікторини, олімпіади, про учнів класу, які стали переможцями математичних змагань, і т.д.
5. В математичному куточку зберігають і за необхідності видають різні математичні інструменти (вимірювальні, креслярські), матеріали (папір, пензлі, фарби), окремі наочні посібники для позакласної роботи.
6. В куточку періодично організуються виставки кращих зошитів учнів, наочних посібників, виготовлених дітьми, математичних газет, матеріалів, зібраних на математичних екскурсіях, та відповідних робіт дітей, пов’язаних з оформленням матеріалів екскурсій (креслень, розрахунків, таблиць та ін).
Для роботи куточка виділяють відповідальних учнів, організують чергування. Відповідальний за різні розділи роботи математичного куточка з допомогою учителя складає плани роботи, які об’єднуються у загальний план роботи куточку. В цьому плані відображується: а) коли й хто записує у збірку нові задачі, складені учнями; б) коли й хто оформлює альбом з числовим матеріалом, взятим з життя; в) хто веде збірку цікавих фактів, пов’язаних з математикою, і коли робляться в класі повідомлення про ці факти; в) строки випуску математичної газети й хто відповідальний за своєчасний її випуск; г) коли проводяться виставки й хто відповідальний за різні розділи виставки.
План куточка знаходиться у повній відповідності з планом класної та позакласної роботи з математики, яку проводять учитель і школа в цілому.
Математичний куточок може складати невід’ємну частину роботи тільки певного класу. Але він може бути організований і в клубі веселих та кмітливих, і тоді він є відображенням роботи кількох класів. В цьому випадку його діяльність направляється штабом клубу.
Гурткова робота з математики
У початкових класах отримали розповсюдження різноманітні предметні гуртки, в тому числі й математичні. Для молодших школярів властива невгамовна цікавість, яку слід підтримувати й скеровувати. Організація гуртків - це засіб, який сприяє задовольнянню дитячої цікавості. Але це тільки одна з причин, що викликають необхідність організації гуртків. Математичний гурток в процесі своєї роботи допомагає розширенню світогляду учнів в різних областях елементарної математики.
Стимулом для організації математичного гуртка може бути спеціально проведена коротка бесіда учителя про те, чим діти будуть займатися в цьому гуртку. Ця коротка бесіда може виникнути на уроці у зв'язку з вивченням якої-небудь теми, під розв'язання задач. Думка про організацію гуртка може виникнути в процесі позакласних занять з математики.
Створювати гурток слід тоді, коли у вчителя розроблено план конкретних заходів, до виконання яких можна залучити школярів. Для дітей привабливо не стільки те, що вони почують, дізнаються нового в гуртку, а те, що нового вони будуть робити самостійно. Звідси випливає, що до підготовки чергового заняття необхідно залучати самих учнів. На заняттях гуртка можуть бути присутні не лише його члени, але й усі бажаючі. Тому про заняття гуртка треба повідомляти всіх учнів.
Роботу математичного гуртка слід проводити не частіше, ніж раз на два тижня, оскільки кожне заняття вимагає ретельної підготовки як з боку учителя, так і з боку учнів.
На заняттях гуртка слід відмовитися від тривалих доповідей. Якщо повідомлення велике, його слід розбити на короткі розповіді, які готують кілька членів гуртка. Ще краще, якщо цей виклад буде інсценований.
Методи проведення занять в гуртку можуть бути такі: короткі повідомлення членів гуртка або виклад у формі інсценування, вправи у розв’язанні цікавих задач, ребусів, загадок, задач підвищеної складності, розв'язання логічних вправ, екскурсії, спостереження за трудовою діяльністю дорослих у зв'язку з екскурсіями на виробництво, виготовлення наочних посібників, випуск газет, дидактичні ігри і т.д.
Другие рефераты на тему «Педагогика»:
- Советская школа и педагогика в 1946–1985 гг
- Методика обучения изображению портрета детей дошкольного возраста
- Экологическое образование как средство формирования основ экологической культуры младших школьников
- Начальный этап обучения в вокальном ансамбле. Развитие музыкально–творческих способностей у детей
- Формирование компьютерной грамотности младших школьников в процессе технологического образования
Поиск рефератов
Последние рефераты раздела
- Тенденции развития системы высшего образования в Украине и за рубежом: основные направления
- Влияние здоровьесберегающего подхода в организации воспитательной работы на формирование валеологической грамотности младших школьников
- Характеристика компетенций бакалавров – психологов образования
- Коррекционная программа по снижению тревожности у детей младшего школьного возраста методом глинотерапии
- Формирование лексики у дошкольников с общим недоразвитием речи
- Роль наглядности в преподавании изобразительного искусства
- Активные методы теоретического обучения