Методика викладання трудового навчання

Об’єкт праці учнів, присутній на кожному уроці, особливо це стосується проведення уроку трудового навчання. В даному випадку, об’єкт – це підставки під квіти, книжки, інструменти для шкільної майстерні (кутник, малка, єрунок).

Об'єкти навчальної роботи з деревини

Деревина — внутрішня частина дерева, що знаходиться під корою і використовується як сировина для будівництва, виготовлення ме

блів, виробництва паперової пульпи тощо.

Деревина є однією із складових частин судинно-волокнистого пучка і протиставляється зазвичай іншій складовій частині пучка, що походить з того ж прокамбію або камбію — лубу або флоеми. При утворенні судинно-волокнистих пучків з прокамбію спостерігаються 2 випадки: або всі прокамбіальні клітини перетворюються в елементи деревини і лубу — виходять так звані замкнуті пучки (вищі спорові, однодольні та деякі дводольні рослини), або ж на границі між деревиною і лубом залишається шар діяльної тканини — камбію і виходять пучки відкриті (дводольні і голонасінні рослини).

У першому випадку кількість деревини залишається сталою, і рослина не здатна збільшувати товщину, у другому, завдяки діяльності камбію, з кожним роком кількість деревини прибуває, і стовбур рослини помалу потовщується. В українських деревних порід деревина лежить ближче до центру (осі) дерева, а луб — ближче до периферії. У деяких інших рослин спостерігається інше взаємне розташування деревини і лубу.

До складу деревини входять вже відмерлі клітинні елементи з задерев'янілими, в основному товстими оболонками; луб же складений, навпаки, з елементів живих, з живої протоплазми, клітинного соку і тонкої неодеревілої оболонки. Хоча і в лубі трапляються мертві елементи, товстостінні і здерев'янілі, а в деревині, навпаки, живі, але від цього, загальне правило істотно не змінюється. Обидві частини судинно-волокнистого пучка відрізняються ще один від одного і за фізіологічною функцією: по деревині піднімається вгору з ґрунту до листя так званий сирий сік, тобто вода з розчиненими в ній речовинами, по лубу же спускається вниз утворений пластичний сік. Явища ж одеревіння клітинних оболонок обумовлюються просяканням целюлозної оболонки особливими речовинами, що об'єднуються зазвичай під загальною назвою лігнін.

Присутність лігніну й разом з тим одеревіння оболонки легко розпізнається за допомогою деяких властивостей. Завдяки одерев'янінню рослинні оболонки стають міцнішими, твердими і пружними; разом з тим попри легкій проникності для води вони втрачають в здатності вбирати воду і розбухати.

Розрізняють первинну деревину, що утворюється клітинами прокамбію, і вторинну деревину, що виникає внаслідок діяльності камбію. На поперечному розрізі стовбура деревних і кущових порід добре помітні річні кільця, які утворюються внаслідок періодичної діяльності камбію протягом року. У багатьох дерев, особливо в південних широтах, у деревини, крім світлої зовнішньої частини — заболоні, є ще внутрішня, темніша (ядро деревини), в клітинах якої відкладаються смоли, дубильні речовини, олії, камеді, ароматичні та барвні речовини тощо.

Деревина застосовується майже у всіх галузях господарства.

Розглянемо основні об’єкти праці з деревини що виготовляють на уроках трудового навчання в 7 класі.

Підставка під квіти.

Вибір для розробки підставки під квіти, послужив той факт, що подібні вироби, дуже затребуємо в суспільстві, і є як засобом прикраси інтер'єру, так і безпосередньо річчю для його прямого призначення.

Підставка під квіти - це зручні полички, які використовуються для того, щоб не ставити горщика з квітами прямо на землю. Квіткарки можуть бути, як створеними для використання в межах житлових приміщень, так і більш масштабними - створеними для установки на вулиці. Квіткарки призначені для звільнення простору кімнати, захаращеними квітами в горщиках. Різні варіанти виконання, оригінальний сучасний дизайн і широкі функціональні можливості забезпечують будь-які запити споживачів.

Квіткарка - "Багатоповерхівка"

Процес виготовлення квіткарки протікає в 6 стадій.

Стадії виготовлення квіткарки:

- вибір варіанту з габаритними розмірами, за кресленням [Додаток Й] ;

- підготовка матеріалів для виготовлення деталей з урахуванням розмірів і припусків для обточування і затискача на токарному верстаті;

- розпилювання та обробка деталей по параметрах креслення;

- відшліфовування деталей вручну і на верстаті наждачним папером;

- скріплення всіх деталей з використанням клей;

- остаточна відшліфовування скріплених деталей і лакування.

Виготовлення кутника

Кутник шкільний виготовляють зазвичай з твердих порід деревини.

Виготовлення малка

Матеріал - тверда деревина.

Виготовлення єрунка

Матеріал - Тверда деревина.

Структура педагогічної технології

Педагогічна технологія - це продумана у всіх деталях модель спільної навчальної і педагогічної діяльності по проектуванню, організації і проведенню навчального процесу з безумовним забезпеченням комфортних умов для учнів і вчителя. Педагогічна технологія забезпечує реалізацію ідеї повної керованості навчальним процесом.

У педагогічній технології відокремлюють три аспекти:

· науковий: педагогічна технологія – це частина педагогічної науки, що вивчає і розробляє цілі, зміст і методи навчання і проектує педагогічні процеси;

· процесуально-описовий: опис (алгоритм) процесу, сукупність цілей, змісту, методів і засобів для досягнення запланованих результатів навчання;

· процесуально-дієвий: здійснення технологічного (педагогічного) процесу, функціонування всіх особистісних, інструментальних і методологічних педагогічних засобів.

В освітній практиці поняття педагогічна технологія використовується на трьох, ієрархічно супідрядних рівнях:

1) Загальпедагогічна (загальдидактична, загальвиховна) педагогічна технологія характеризує цілісний освітній процес у даному регіоні, навчальному закладі, на певній ступіні навчання. Тут педагогічна технологія розглядається як синонім педагогічної системи: у неї включається сукупність цілей, змісту, засобів і методів навчання, алгоритм діяльності суб'єктів і об'єктів процесу.

2) Спеціальнометодична (предметна) педагогічна технологія («спеціальна методика») - сукупність методів і засобів для реалізації визначеного змісту навчання і виховання в рамках одного предмета, класу, майстерні вчителя (методика викладання предметів, методика компенсуючого навчання, методика роботи вчителя, вихователя).

3) Локальна педагогічна технологія являє собою технологію окремих частин навчально-виховного процесу, рішення окремих дидактичних і виховних задач (технологія окремих видів діяльності, формування понять, виховання окремих особистісних якостей, технологія уроку, засвоєння нових знань, технологія повторення і контролю матеріалу, технологія самостійної роботи й ін.).

Нині існує близько 50 загальнодидактичних педагогічна технологія.

Структура педагогічної технології наступна:

§ концептуальна основа;

§ змістова частина навчання (мета навчання - загальна і конкретна, зміст навчального матеріалу);

Страница:  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 


Другие рефераты на тему «Педагогика»:

Поиск рефератов

Последние рефераты раздела

Copyright © 2010-2024 - www.refsru.com - рефераты, курсовые и дипломные работы